Istoricul Parohiei Tungujei

Istorie Iulie 8, 2012

Satul Tungujei este situat la 3 kilometri din centrul comunei Ţibăneşti, pe direcţia nord-est ,pe pantele dealului cu acelaşi nume.Temelia bisericii,  a fost pusă în anul 1843, de către Ilie Carp, rudă cu Petre P. Carp. Doi ani mai târziu, pe locul fostului schit de pe Gorgana, se înălţa o biserică frumoasă, considerată de mulţi intelectuali ieşeni, care veneau în vizită la familia Carp, drept „poarta spre cer a parohiei Ţibăneşti“.

Desigur, de-a lungul timpului, biserica a fost reînnoită de mai multe ori. În 2002 i s-a renovat interiorul şi exteriorul. Astfel Biserica a fost înfrumusățată cu pictura interioară(pictori fiind familia Irimescu),cu mobilier nou și cu obiecte Liturgice necesare pt săvârșirea sfintelor slujbe.Iar în anul 2011 pe 18 septembrie biserica a fost resfințită de Preasfințitul Calinic Botoșăneanul,Episcop vicar al Arhiepiscopiei  Iașului .